REGULAMIN ZAWODÓW GRAND PRIX W WĘDKARSTWIE SPINNINGOWYM Nafta Fishing Club
Punkt 1
W zawodach spinningowych Grand Prix mogą brać udział wyłącznie członkowie klubu Nafta Fishing Club, którzy opłacili składki członkowskie za dany rok.
Punkt 2
Zawody rozgrywane są na warunkach ustalonych w:
- Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego.
- Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb.
- Regulaminie Właściciela wody innego niż PZW.
- Niniejszym Regulaminie.
Punkt 3
Cykl Grand Prix obejmuje zawody rozgrywane w celu doskonalenia umiejętności wędkarskich oraz wyłonienia reprezentacji klubu. Organizatorzy, lokalizacje i terminy poszczególnych zawodów uzgadniane są na początku roku i mogą być zmienione tylko w nadzwyczajnych okolicznościach za zgodą większości członków klubu po jawnym głosowaniu.
Punkt 4
Wszelkie informacje dotyczące rozegrania zawodów (np. miejsce i data spotkania, granice łowiska, ilość i czas trwania tury) podawane są przez Organizatora. Organizator, może nie dopuścić do udziału w zawodach zawodnika będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Organizator nie ubezpiecza i nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo zawodników.
Punkt 5
Zawody są rozgrywane w minimum jednej turze dziennie, przy czym czas trwania tury może wynosić od 3 do 7 godz.
Punkt 6
Zawodnicy mogą łowić z brzegu, łódek, brodząc a także w dryfie, przy czym odległość pomiędzy łowiącymi zawodnikami lub łodziami nie może być mniejsza niż 50 m. chyba, że zainteresowani zawodnicy uzgodnią między sobą odległość mniejszą.
Punkt 7
W zawodach łowi się ryby drapieżne wymienione w Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego, które w dniu zawodów nie mają okresu ochronnego z zachowaniem wymiarów ochronnych i limitów ilościowych określonych w Regulaminie PZW.
Punkt 8
Do mierzenia dopuszczane są wszystkie złowione w trakcie trwania tury ryby, żywe lub martwe (wyłącznie w przypadku gdy zawodnik zamierza je zabrać lub wynika to z innych przepisów) pod warunkiem spełniania wymogów w zakresie minimalnych okresów i wymiarów ochronnych oraz limitów ilościowych.
Punkt 9
Wymiary ochronne ryb oraz zasady punktacji w poszczególnych turach i zawodach. Do ustalenia wyników każdej tury zawodów zaliczane są następujące gatunki ryb drapieżnych:
głowacica i sum – wymiar ochronny: 70 cm - za wymiar określony przez organizatora 700 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 70 pkt.
łosoś, troć, troć jeziorowa, szczupak i sandacz – wymiar ochronny: 50 cm - za wymiar określony przez organizatora 750 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
boleń i brzana – wymiar ochronny: 40 cm - za wymiar określony przez organizatora 400 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
lipień, pstrąg potokowy, tęczowy i źródlany – wymiar ochronny: 30 cm - za wymiar określony przez organizatora 300 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
jaź i kleń – wymiar ochronny: 25 cm - za wymiar określony przez organizatora 150 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 35 pkt.
okoń – wymiar ochronny: 15 cm - za wymiar określony przez organizatora 50 pkt. - za każdy dodatkowy centymetr 20 pkt.
Obowiązuje ogólnie przyjęta zasada zaokrąglania wymiaru ryb w górę do najbliższego pełnego centymetra. Zaokrąglanie w górę nie dotyczy ustalonych wymiarów ochronnych.
O pozycji zawodnika w każdej turze decyduje wyższa suma punktów za złowione ryby. Wszyscy zawodnicy którzy w danej turze nie uzyskali żadnych punktów za złowione ryby uzyskują w tej turze pozycję równą ilości startujących zawodników.
O miejscu zajętym w danych zawodach, decydują w kolejności:
1) Mniejsza sumaryczna wartość pozycji zajętych we wszystkich turach danych zawodów.
2) Wyższa suma punktów za złowione ryby we wszystkich turach.
3) Najdłuższa ryba.
W przypadku identycznych wyników uzyskanych we wszystkich trzech powyższych kryteriach przyznawane są miejsca równorzędne. Do klasyfikacji bierze się pod uwagę wyniki zawodników którzy brali udział we wszystkich turach danych zawodów. Zawodnicy którzy nie wzięli udziału we wszystkich turach danych zawodów zostają zdyskwalifikowani. W takim przypadku pozycje innych zawodników w poszczególnych turach zostają odpowiednio skorygowane.
Punkt 10
Zasady punktacji w cyklu GP w danym roku:
- Za zajęcie 1 miejsca w każdych zawodach cyklu zawodnik otrzymuje 20 punktów.
- Za każde następne miejsce zawodnicy otrzymują o jeden punkt mniej ale nie mniej niż 5.
- Zawodnicy którzy nie brali udziału w danych zawodach otrzymują 0 punktów.
- O końcowej klasyfikacji w GP decyduje wyższa suma punktów uzyskanych we wszystkich zawodach cyklu pomniejszona o jeden najsłabszy wynik.
- W przypadku równej ilości punktów o końcowej klasyfikacji rozstrzygają w kolejności:
1) Ilość wyższych miejsc uzyskanych w poszczególnych zawodach cyklu.
2) Wyższa suma wszystkich punktów za złowione ryby w poszczególnych zawodach branych pod uwagę do klasyfikacji końcowej danego zawodnika.
3) Najdłuższa ryba złowiona we wszystkich zawodach branych pod uwagę do klasyfikacji końcowej danego zawodnika.
Punkt 11
Zawodnik zostaje zdyskwalifikowany za:
- Przekroczenie zasad Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.
- Przekroczenia zasad niniejszego regulaminu.
- Przybycie na miejsce zakończenia zawodów po ustalonym czasie powrotu z łowiska.
- Nie wzięcie udziału we wszystkich turach danych zawodów.
Punkt 12
Wszystkie spory i protesty rozstrzygane są w drodze jawnego głosowania wszystkich uczestników zawodów.
Punkt 13
Zawody uważa się za rozegrane, jeżeli w zawodach uczestniczyło, co najmniej trzech zawodników.
Punkt 14
Powoływanie Spinningowej Kadry Klubu na rok bieżący odbywać się będzie zgodnie z wynikami końcowymi Grand Prix w roku poprzednim.
Punkt 15
Niniejszy regulamin sporządzono zgodnie z obowiązującymi przepisami PZW oraz w oparciu o Zasady Organizacji Sportu Wędkarskiego.
Punkt 16
Regulamin został zatwierdzony w dniu: 19-02-2014 r. i obowiązuje od momentu zatwierdzenia.